Wycieczka do Torunia

joomplu:2999W środę, 30 maja 2018r. uczniowie  klas IV a i IV b wraz z opiekunami, p. Iwoną Sobczak, p. Edytą Włodarską i p. Pauliną Wysocką wybrali się na wycieczkę do Torunia – miasta Mikołaja Kopernika.

Pierwszym punktem wycieczki były odwiedziny w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Tutaj uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, zbadać zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznać prawa przyrody. Następnie  przewodnik zabrał wszystkich na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami zaprowadził dzieci pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku.  Można było podziwiać  pomnik  Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP,  „Fontannę  ze złotymi żabkami”, kamienice mieszczańskie, Dom Kopernika – przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta, dzieci miały możliwość zakupienia  toruńskich pierników i pamiątek.

Ostatnim punktem  wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczestnicy wycieczki uczyli się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu.  Pośród zapachu różnych przypraw, takich jak: kardamon, imbir i kora cynamonowa,  uczniowie dowiadywali się, jak w XVI wieku pieczono te wspaniałe słodkości, które stały się wizytówką Torunia. Dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie pierników przez dzieci.

Wycieczka pozostawiła niezapomniane wrażenia.