Zajęcia logopedyczne

Kilka słów o pozycji spoczynkowej języka i połykaniu 🗣️

Dlaczego to takie ważne jak „spoczywa” nasz język?

✅Język to potężne narzędzie ortodontyczne! Jego ułożenie ma ogromny wpływ na budowę zgryzu. Prawidłowa pozycja języka, który OPIERA SIĘ O PODNIEBIENIE sprawia, że SZCZĘKI DZIECKA PRAWIDŁOWO SIĘ ROZWIJAJĄ!

✅ W ciągu dnia człowiek połyka od 1000 do 2000 razy. Przy prawidłowym ułożeniu języka szczęki przybierają układ litery U a tym samym żeby uzyskują odpowiednią przestrzeń, przy nieprawidłowym, szczęki przybierają kształt litery V a zęby napierają na siebie.

✅ Podczas leczenia wad zgryzu nie wystarczy założenie aparatu na zęby, jeśli pacjent ma nieprawidłową pozycję spoczynkową języka. Każde leczenie ortodontyczne, aby było skuteczne, wymaga wsparcia logopedycznego.

✅ Leżący na dnie język wpływa na opuszczanie żuchwy oraz rozchylanie warg co prowadzi do oddychania przez usta a tym samym narażę na częste infekcje.

✅ Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka znacznie wpływa na jakość połykania i mówienia. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa zawsze wpływa na wzorzec ruchowy. Język spoczywający na dnie jamy ustnej z trudnością osiąga tzw. pionizację, która jest niezbędna do prawidłowej wymowy większości głosek języka polskiego.